Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
104* Geoff Stewart West Bairnsdale Cricket Club B Grade3 1 Bruthen Cricket Club
88 Braden Ross Orbost Cricket Club B Grade3 1 Lindenow South Glenaladale Cricket Club
82* Matthew Kell Meerlieu Cricket Club B Grade3 1 Lucknow Cricket Club
79 Daniel Gledhill Wy Yung Cricket Club A Grade3 1 Lakes Entrance Cricket Club
77* Francois Mostert Meerlieu Cricket Club A Grade3 1 Lucknow Cricket Club
68 Rodney S Clack Paynesville Cricket Club B Grade3 1 Lindenow Cricket Club
61 Liam Giove West Bairnsdale Cricket Club A Grade3 1 Orbost Cricket Club
58 brendan gallus Lindenow Cricket Club B Grade3 1 Paynesville Cricket Club
58 Lincoln Robinson Lucknow Cricket Club B Grade3 1 Meerlieu Cricket Club
57 Matthew Ogden Lakes Entrance Cricket Club A Grade3 1 Wy Yung Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
6/32 Matthew Ogden Lakes Entrance Cricket Club A Grade3 1 Wy Yung Cricket Club
4/6 Markymark Linford Metung Swan Reach Cricket Club C Grade2 1 Paynesville Cricket Club
4/16 Zoe Quinsey-Munro Buchan Cricket Club C Grade2 1 St Marys Nagle Cricket Club
4/19 Alex Nancarrow Wy Yung Cricket Club C Grade2 1 Lakes Entrance Cricket Club
4/27 Matthew Busch Meerlieu Cricket Club A Grade3 1 Lucknow Cricket Club
3/7 Caleb Marsh Paynesville Cricket Club B Grade3 1 Lindenow Cricket Club
3/8 Jack Welsh JNR Orbost Cricket Club B Grade3 1 Lindenow South Glenaladale Cricket Club
3/9 Sean Phillipson Wy Yung Cricket Club A Grade3 1 Lakes Entrance Cricket Club
3/11 Phillip D McGuinn Buchan Cricket Club C Grade2 1 St Marys Nagle Cricket Club
3/12 Blake Herridge Lakes Entrance Cricket Club C Grade2 1 Wy Yung Cricket Club
3/13 Matt Leong Wy Yung Cricket Club C Grade2 1 Lakes Entrance Cricket Club
3/13 Daniel M Klerck Metung Swan Reach Cricket Club C Grade2 1 Paynesville Cricket Club
3/14 Joel Williams Lucknow Cricket Club B Grade3 1 Meerlieu Cricket Club
3/17 Chris Greaves Lucknow Cricket Club C Grade2 1 Orbost Cricket Club
3/21 Alex Confait St Marys Nagle Cricket Club A Grade3 1 Lindenow South Glenaladale Cricket Club
3/22 Brad Daniel West Bairnsdale Cricket Club A Grade3 1 Orbost Cricket Club
3/23 Ben McKenzie Lindenow Cricket Club C Grade2 1 Bruthen Cricket Club
3/24 Patrick Halford West Bairnsdale Cricket Club A Grade3 1 Orbost Cricket Club
3/24 Wayne Sharp Lindenow Cricket Club B Grade3 1 Paynesville Cricket Club
3/25 Raymond Stevens Wy Yung Cricket Club A Grade3 1 Lakes Entrance Cricket Club
3/27 Clancy Chester Lakes Entrance Cricket Club C Grade2 1 Wy Yung Cricket Club
3/27 Luke Endley Orbost Cricket Club A Grade3 1 West Bairnsdale Cricket Club
3/29 Brett Jackisch Lakes Entrance Cricket Club B Grade3 1 St Marys Nagle Cricket Club
3/38 Colin Lane Meerlieu Cricket Club B Grade3 1 Lucknow Cricket Club

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
21 Kobe Smith Lindenow South Glenaladale Cricket Club B Grade3 1 Orbost Cricket Club
20 Mark Restall Metung Swan Reach Cricket Club C Grade2 1 Paynesville Cricket Club
20 Shani Dixon Meerlieu Cricket Club B Grade3 1 Lucknow Cricket Club
20 ******** Lakes Entrance Cricket Club B Grade3 1 St Marys Nagle Cricket Club
20 Joshua Glassborow Wy Yung Cricket Club C Grade2 1 Lakes Entrance Cricket Club
200Sam WATTS West Bairnsdale Cricket Club A Grade3 1 Orbost Cricket Club
101Tristian Rose-Greaves Meerlieu Cricket Club Under 131 1 St Marys Nagle Cricket Club
101Ben John Lakes Entrance Cricket Club A Grade3 1 Wy Yung Cricket Club
11 Zoe Quinsey-Munro Buchan Cricket Club C Grade2 1 St Marys Nagle Cricket Club
11 Zac O'Keefe Lindenow South Glenaladale Cricket Club B Grade3 1 Orbost Cricket Club
110Brent Henderson Meerlieu Cricket Club A Grade3 1 Lucknow Cricket Club
110Matthew Busch Meerlieu Cricket Club A Grade3 1 Lucknow Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
7/211 Lucknow B Grade3 1 Meerlieu
10/168 Wy Yung A Grade3 1 Lakes Entrance
10/168 Orbost B Grade3 1 Lindenow South Glenaladale
4/165 West Bairnsdale A Grade3 1 Orbost
2/164 Meerlieu A Grade3 1 Lucknow
7/164 Bruthen C Grade2 1 Lindenow
6/160 Lucknow A Grade3 1 Meerlieu
5/160 Paynesville B Grade3 1 Lindenow
5/156 Lindenow C Grade2 1 Bruthen
10/147 Lindenow South Glenaladale B Grade3 1 Orbost

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
133* M Kelly - G Stewart West Bairnsdale B Grade3 1 Bruthen
102 TE Murray - D Gledhill Wy Yung A Grade3 1 Lakes Entrance
96 B McKenzie - B Stevens Lindenow C Grade2 1 Bruthen
84 B Anderson - L Giove West Bairnsdale A Grade3 1 Orbost
82 R Kyle - F Mostert Meerlieu A Grade3 1 Lucknow
82 M Kell - C Lane Meerlieu B Grade3 1 Lucknow
80* CS Hutton - LR Bastian Lindenow Under 131 1 West Bairnsdale
79 b gallus - J Donelley Lindenow B Grade3 1 Paynesville
76 C Mathers - R Ingram Buchan C Grade2 1 St Marys Nagle
66 K Noonan - L Robinson Lucknow B Grade3 1 Meerlieu